19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

DLACZEGO ŻONKILE?

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno – edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim.

W naszej szkole, już najmłodsi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem, po raz kolejny, włączają się do akcji. Dzieci z oddziałów przedszkolnych rysują żonkile przed szkołą, uczniowie klas 1-3 wycinają żonkile i przypinają je na konturze Polski. Nauczyciele przybliżają najmłodszym tą trudną tematykę poprzez prezentacje, filmy edukacyjne przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Przed salami oraz na parterze szkoły, na tą okoliczność, pojawiły się gazetki tematyczne. A w szkolnym ogrodzie zakwitły żonkile właśnie 🙂 My mali, też pamiętamy …

Pięknie dziękujemy wychowawczyniom klas 3n p. Barbarze Nowak, 1d – p. Sylwii Górskiej, 2f – p. Annie Namielskiej, które koordynowały akcję na poziomie poszczególnych klas młodszych.