• „Спільна варшавська зима”

          • З 2 січня 2023 року розпочинається реєстрація на акцію «Спільна варшавська зима», що організована Столицею Варшавою та Дитячим фондом ООН – ЮНІСЕФ. «Спільна варшавська зима» — це пропозиція виховних занять та опіки, які доповнюють пропозицію варшавської акції «Зима в місті» 2023. Проект фінансується ЮНІСЕФ і спрямований на дітей-біженців, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 р. у зв'язку зі збройним конфліктом в Україні.

             

            Як зареєструвати дитину?

             

            Реєстрація розпочнеться 2 січня 2023 р. з 8:00 години ранку i триватиме до 15 січня 2023 р. до 24.00 через вебсайт https://warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl/

             

            Що треба зробити?

             

            • Зайти на веб-сайт https://warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl/, у вкладці „Діти з України” (Dzieci z Ukrainy) розміщена інформація щодо Акції та необхідні документи, перекладені українською мовою.
            • У вкладці „Путівник щодо пропозиції на канікулах” (Informator o ofercie turnusów feryjnych) перевірте, які школи організовують Акцію для дітей з України.
            • Щоб записати дитину через веб-сайт, увійдіть до системи подачі заявок, надавши номер PESEL дитини. Якщо дитина не має номера PESEL, підіть до школи, де організована Акція, і попросіть номер, який буде створений для реєстрації дитини. Номер, отриманий у школі, призначений лише для використання в цій системі, це не офіційний номер PESEL.
            • Інформація про те, чи була прийнята дитина, буде оприлюднена в системі подачі заявок warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl 20.01.2023 р. o 16:00.
            • Якщо дитина була прийнята, ви повинні роздрукувати картку учасника, підписати її та надати до школи. Роздрукувати треба одну картку на один тиждень (зміну). Якщо дитина зарахована на 2 тижні, ви повинні роздрукувати дві картки.
            • Якщо дитина приїхала до Польщі після 24 лютого 2022 р. через збройний конфлікт в Україні та зараз проживає у Варшаві, участь в Акції є безкоштовною. Необхідно підписати Заяву, на підставі якої дитина буде звільнена від сплати (Заява входить до змісту Картки учасника).
          • Warszawska Akcja "Zima w Mieście" 13 lutego  - 24 lutego 2023 r. 

          • Od 2 stycznia 2023 r. rozpoczynają się zapisy do tegorocznej edycji Warszawskiej Akcji „Zima w Mieście”. Tak jak co roku, w okresie ferii zimowych, warszawscy uczniowie oraz dzieci mieszkające w stolicy będą miały zapewnioną opiekę oraz ofertę zajęć: sportowych, artystycznych, edukacyjnych i rekreacyjnych.

            Jak się zapisać?

            Zapisy do Akcji „Zima w Mieście” 2023, przy wsparciu elektronicznego systemu zgłoszeń rozpoczną się 2 stycznia 2023 r. od godziny 8:00 i potrwają do 15 stycznia 2023 r. – zgodnie z zasadami postępowania rekrutacyjnego, zawierającymi szczegółowy harmonogram. Publikacja oferty placówek organizujących Akcję w elektronicznym systemie zgłoszeń nastąpi 22.12.2022 r. o godzinie 16.00

            Rodzice dzieci rejestrują się na stronie: warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl za pomocą numeru pesel dziecka, następnie samodzielnie tworzą hasło. Po wprowadzeniu do systemu podstawowych informacji i wyborze turnusów feryjnych należy wskazać preferowane szkoły. Można wybrać dowolną liczbę szkół na każdy jednotygodniowy turnus, który trwa od poniedziałku do piątku.

            Listy zakwalifikowanych dzieci zostaną opublikowane 20.01.2023 r. o godzinie 16.00.

            Kolejnym krokiem jest dokonanie opłaty za wyżywienie i opiekę. Od 23.01.2023 r. od godziny 8.00 do 31.01.2023 r. do godziny 12.00 należy złożyć potwierdzenie dokonania opłat lub zaświadczenie o zwolnieniu z opłat wraz z wydrukiem karty kwalifikacyjnej (do pobrania z systemu) w każdej ze szkół, do której dziecko zostało zakwalifikowane. Ostateczną decyzję o przyjęciu dziecka do Akcji podejmuje organizator wypoczynku.

            Przed wypełnieniem karty kwalifikacyjnej należy zapoznać się z zasadami oraz harmonogramem zapisów, które dostępne są na stronie: warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl

            Feryjne Placówki Edukacyjne (FPE)

            Podobnie jak w minionych latach FPE będą działać przez pięć dni w tygodniu, w godzinach od 7:00-8:00 do 16:00-17:00, zapewniając opiekę uczniom warszawskich szkół oraz dzieciom mieszkającym
            w Warszawie.

            Rodzice wnoszą opłaty za posiłki oraz opiekę w FPE. Opłata wynosi 15 zł dziennie za dwa posiłki w tym jeden ciepły oraz 35 zł dziennie za opiekę.

            Z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji zwolnione są dzieci korzystające, w ciągu roku szkolnego, z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków, na mocy decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Podstawą do zwolnienia z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji jest przedłożenie w FPE zaświadczenia z macierzystej szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej o korzystaniu  w ciągu roku szkolnego z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków.

            Rodzice, których dzieci nie mogą korzystać z wyżywienia zbiorowego ze względu na wskazania lekarskie (na podstawie zaświadczenia lekarskiego), są zwolnieni z opłat za posiłki i zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej diety we własnym zakresie.

             

            Również od 2 stycznia 2023 r. od godziny 8:00 rozpoczynamy zapisy za pośrednictwem systemu zgłoszeń do Akcji „Wspólna Warszawska Zima” organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci - UNICEF. „Wspólna Warszawska Zima” to propozycja zajęć integracyjno-opiekuńczo-wychowawczych uzupełniających ofertę Warszawskiej Akcji „Zima w Mieście” 2023. Projekt finansowany jest przez UNICEF i adresowany do dzieci uchodźców, przybyłych do Polski po 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Procedura zapisów dzieci z Ukrainy do „Wspólnej Warszawskiej Zimy”  jest analogiczna do zapisów do Akcji „Zima w Mieście” 2023. Aby zapisać dziecko należy wejść na stronę warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl , w zakładce „Dzieci z Ukrainy” zostaną zamieszczone wszystkie informacje (również w języku Ukraińskim).

            Warszawska Akcja „Zima w Mieście” 2023 będzie organizowana zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa oraz zaleceniami i obostrzeniami.

            Zapraszamy!

          • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

          • 3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

            Każdego roku 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.  Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami oraz ukazanie potrzeby podejmowania konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.

            Obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami dają możliwość zwrócenia uwagi na konieczność integracji osób niepełnosprawnych z resztą naszego społeczeństwa. Jest to również doskonała okazja dla nas wszystkich, by budować dobre relacje oraz kształtować postawy tolerancji.

            W naszej szkole również obchodziliśmy ten dzień pod hasłem RÓŻNI, ALE RÓWNIE WAŻNI. Cała społeczność szkolna angażowała się w różnorakie przedsięwzięcia.

            Przez cały dzień na szkolnym korytarzu emitowana była prezentacja multimedialna przybliżająca tematykę niepełnosprawności jak również przygotowana była tablica informacyjna.

            Dla uczniów oraz nauczycieli przygotowano specjalne plakietki, które następnie zostały rozdane wszystkim chętnym do solidaryzowania się z osobami niepełnosprawnymi.

            Podczas lekcji wychowawczych uczniowie oglądali ciekawe prezentacje, filmy oraz prowadzili dyskusje na temat praw osób z niepełnosprawnościami, upowszechniania idei tolerancji, otwartości i szacunku dla „ inności”.

            W ramach szkolnych obchodów odbywały się również warsztaty sensoryczne, podczas których uczniowie doświadczali, w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową oraz słuchową.

            Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my, że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami. Musimy pamiętać o tym, że nikt nie powinien czuć się atakowany i obrażany z powodu swojej niepełnosprawności.

            Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznych obchodach! Do zobaczenia za rok! Koordynatorki akcji - Wioletta Różycka i Aneta Ługowska-Kwolek

             

            Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

          • KONKURS ,,EPIZOD Z ŻYCIA PANA RYSZARDA"

          • W ramach obchodów święta patrona SP 356, został zorganizowany konkurs plastyczno-historyczny dla uczniów klas 4-8, pt. "Epizod z życia Pana Ryszarda”. Zadaniem uczniów było przygotowanie komiksu o wybranym wydarzeniu z życia wybitnego Polaka. Na efekty pracy naszych uczniów nie trzeba było długo czekać. Poniżej prezentujemy klasyfikację końcową konkursu. Zwycięzcom gratulujemy, jednocześnie zachęcamy do przeglądania galerii prac naszych laureatów.

             

            I MIEJSCE: Alexander Kowerdziej – klasa 6​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            II MIEJSCE: ex aequo - Anna Briger – klasa 4

            II MIEJSCE: ex aequo - Apolonia Kalinowska – klasa 8

            III MIEJSCE: Anna Keller – klasa 5

          • NADANIE SZTANDARU SP 356

          • 25 listopada 2022 r.

            Dnia 25 listopada 2022 roku miała miejsce niezwykle ważna dla całej społeczności naszej szkoły  uroczystość nadania sztandaru. To doniosłe wydarzenie było zwieńczeniem wcześniejszego wyboru na patrona szkoły Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźctwie. Uroczystość odbyła się w Białołęckim Ośrodku Kultury, gdzie miało miejsce przekazanie przez Burmistrza Dzielnicy Białołęka - pana Grzegorza Kucę, sztandaru szkole. Wszyscy mieli okazję obejrzenia, ręcznie haftowanego przez panią Marię Borek, pięknego symbolu tożsamości szkoły, a uczniowie po raz pierwszy złożyli na sztandar uroczyste ślubowanie.

            Wśród zaproszonych gościliśmy:

            Wiceprzewodniczącą Rady m. st. Warszawy - Panią  Magdalenę Roguską,

            Radną m. st. Warszawy – Panią Annę Myślińską,

            Burmistrza Dzielnicy Białołęka –  Pana Grzegorza Kucę,

            Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Białołęka – Panią Izabelę Ziątek,

            Władze Oświatowe Białołęki, Dyrektorów szkół i ich delegacje sztandarowe.

            Podkreślić należy obecność Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. Gen. Józefa Wybickiego, której występ pod batutą st. chor. sztab. Mariusza Zarasia, nadał szczególnej rangi naszej uroczystości. Po części oficjalnej goście mieli możliwość obejrzenia wzruszającego widowiska artystycznego o życiu Ryszarda Kaczorowskiego w wykonaniu uczniów klas starszych, młodszych oraz chóru SP 356. To były niezapomniane chwile, które na długo zapiszą się w naszej pamięci i sercach.

          • POŚWIĘCENIE SZTANDARU SP 356

          • 18 listopada 2022 r.

            Dnia 18 listopada 2022 r. w parafii Św. Szczepana Pierwszego Męczennika w Warszawie, odbyła się uroczysta Msza Święta oraz poświęcenie sztandaru nadanego SP nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego.

            Mszę Świętą celebrowali: ksiądz Proboszcz Marek Paska oraz gościnnie ksiądz dr Robert Ogrodnik.
            W wydarzeniu uczestniczyli: Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania - Pan Mirosław Urbański, przedstawiciele Rady Rodziców - Pan Robert Jagielski, Pani Joanna Kazimierczak, Dyrektor, Wicedyrektorzy, Kierownik Świetlicy, Kierownik Administracyjny, Uczniowie i ich Rodzice.
            Obecny był również poczet sztandarowy, chór i harcerze.

          • Turniej piłki nożnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego

          • Reprezentacja SP 356 brała udział w turnieju piłkarskim im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Było to wydarzenie sportowo-edukacyjne, w którym wzięło udział 16 szkół podstawowych w tym także z Białegostoku, Opoczna czy Mińska Mazowieckiego. Upamiętniono bohaterów czasów II Wojny Światowej oraz czasów komunistycznych.

          • Spotkanie autorskie z Agnieszką Kazałą

          • #NPRCz2.0

            24 października 2022 roku odbyło się spotkanie autorskie z pisarką i ilustratorką Agnieszką Kazałą, w którym udział wzięły dzieci z klas pierwszych. Agnieszka Kazała jest autorką wielu książek dla dzieci, takich jak na przykład: ,,Zegar z Miaukułką", ,,Nietoperz Leon", ,,Kram z marzeniami…" Jej ostatnia książka - ,,Rozwód to jeszcze nie koniec świata! Czy rodzice wciąż nas kochają, gdy już nie są razem?", porusza ważne i trudne tematy, istotne dla każdego dziecka, które dorasta w rozbitej rodzinie.

            Centralnym punktem wydarzenia było przedstawienie kilku bajek w formule teatrzyku Kamishibai. Następnie autorka rozmawiała z dziećmi o tym, jak powstają książki, skąd bierze pomysły na ich pisanie, etc. Pod koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zakupienia wybranych przez siebie książek z dedykacją autorki.

             

            Nauczyciele bibliotekarze

          • Z Sylwią Wojciechowską o biznesie

          • #NPRCz2.0

            4 października 2022 roku gościliśmy w szkolnej bibliotece autorkę książki ,,Julek i dziura w budżecie". Tym razem zajęcia związane były z nową pozycją w twórczości pani Sylwii, z książką pt. ,,Julek i cały ten biznes".

            Podczas zajęć dzieci poznały atrakcyjne metody oszczędzania, dowiedziały się, jak planować swój budżet, co to znaczy być świadomym konsumentem i dlaczego pożyczanie pieniędzy kosztuje.

            Uczniowie dowiedzieli się również jak różnorodny może być biznes, kim jest przedsiębiorca i z jakimi wyzwaniami musi zmierzyć się ktoś, kto decyduje się założyć własną firmę. Wyjaśniła również znaczenie takich zwrotów jak: „być na etacie” lub „uprawiać wolny zawód”.

            To, na co należy zwrócić szczególną uwagę, to sposób poprowadzenia zajęć – autorka podzieliła się z dziećmi sposobami na edukację finansową, wspierała w dzieciach przedsiębiorczość i kreatywność, a wszystko poprzez zabawę i aktywność.

            W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas czwartych.

             

            Nauczyciele bibliotekarze

          • Pasowani na Czytelnika​​​​​​​​​​

          • #NPRCz2.0

            Jak co roku w październiku, Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, uczniowie klas I zostali pasowani na czytelników. Wydarzenie to na stałe wpisało się do kalendarza imprez bibliotecznych.

            Spotkanie rozpoczęło się od odczytania listu-wiersza pt. „List do dzieci” M. Terlikowskiej. Zadaniem uczniów było odgadnięcie, kto jest nadawcą listu. Po wysłuchaniu wiersza „Skarga książki” dzieci miały odpowiedzieć na pytanie, o co apelują książki. Następnie wzięły udział w krótkim teście z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai, którego celem było sformułowanie na podstawie ilustracji zasad dotyczących poszanowania książek.Dużo radości przyniosła zabawa dydaktyczna „Prawda czy też nie?”, w której nauczyciel czytał kolejno zdania na temat sposobów korzystania z książki, a zadaniem uczniów było ocenienie ich słuszności poprzez podniesienie tabliczki ze smutną lub wesołą minką. Nauczyciele bibliotekarze odbyli z uczniami krótką pogadankę również na temat regulaminu biblioteki szkolnej, jej zbiorów oraz zasad wypożyczania książek.

            Wszyscy pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, przyrzekając, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na koniec wszyscy za pomocą czarodziejskiej książki zostali pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej.

            Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały w prezencie „Bilet powrotny do biblioteki”, który ma zapoczątkować wspólną całoroczną zabawę czytelniczą. Uczniom wręczono również „Wyprawkę Czytelniczą” w postaci dwóch książek, a to w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przygotowanej przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czytelnicy mieli również okazję wypożyczyć swoją pierwszą książkę w bibliotece szkolnej i ta część uroczystości spotkała się z największym entuzjazmem.

            Serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej! Książki czekają!!!

             

            Nauczyciele bibliotekarze

          • Spotkanie z Panem Adamem Studzińskim

          • #NPRCz2.0

            Jak nie dać się nabrać handlowcom, czyli o ,,Chciejosztuczkach" Adama Studzińskiego

            7 października 2022 roku odbyło się spotkanie z Panem Adamem Studzińskim, autorem takich książek jak: ,,Wiewiórczy zakątek", ,,Czwarta władza szóstej B", ,,Spytko Show – gadając z rzeczami" oraz ,,Chciejosztuczki". I właśnie tej ostatniej dotyczyła rozmowa. To w niej Adam Studziński przestrzega młodych czytelników przed negatywnym wpływem mediów, serwisów społecznościowych, reklamy. Demaskuje najczęstsze sztuczki marketingowe jak chociażby fałszywe promocje, ceny zakończone ‘99’, gratisy, reklamy, zbieractwo (naklejki, pluszaki, etc.).

            Dzieci trafnie rozpoznawały, że lizak z zabawką, komiks z maskotką to żadne prezenty, skoro i tak za nie trzeba zapłacić. Następnie same spróbowały swych sił w tworzeniu reklamowych sloganów, sprzedaży wybranych produktów, itp. Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli nabyć książkę ,,Chciejosztuczki" z dedykacją od autora.

            Najlepsze podsumowanie spotkania, to opinia jednego z uczestników: „No, i takie lekcje powinny być!”.

             

            Nauczyciele bibliotekarze

          • MAŁY INŻYNIER

          • Białołęka i Mały Inżynier świętują 3,5 mln złotych dla białołęckich szkół.

            Róże mrożone w ciekłym azocie, płonąca podłoga, wybuch pasty do zębów dla słonia, występy uczniów białołęckich szkół - to wszystko można było zobaczyć w piątek w Białołęckim Ośrodku Kultury na uroczystym spotkaniu podsumowującym realizację projektów edukacyjnych. Dzielnica Białołęka wraz z Małym Inżynierem oraz Fundacją Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera przez ostatnie dwa lata zrealizowały wspólnie 8 projektów o łącznej wartości ponad 3,5 mln zł służących rozwojowi kompetencji kluczowych Uczniów i Uczennic Białołęckich Szkół Podstawowych. Prawie 3 mln złotych przeznaczone na realizację projektów to dofinansowanie uzyskane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

            Na piątkowym spotkaniu uczniowie szkół objętych wsparciem w ramach projektów zaprezentowali zdobyte umiejętności. Na scenie zobaczyć mogliśmy zaskakujące eksperymenty, przedstawienia, występy taneczno-teatralne, a nawet piosenki śpiewane po niemiecku. Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein prowadzący uroczystość zaprosili również na niezapomniany pokaz w wykonaniu Małego Inżyniera - na scenie zadymiło, podłoga zapłonęła, a woda zamieniła się w sok z gumi jagód. W tych naukowych “czarach” udział wzięła również Izabela Ziątek - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Białołęka, czyli pomysłodawczyni zdobycia dofinansowania, bez której zaangażowania nic by się nie zadziało. Poproszona o pomoc przy eksperymencie bez wahania stanęła na scenie z płonącą dłonią. Zaskakujący eksperyment okazał się być widowiskowy i zupełnie bezpieczny - dzięki dużej pojemności cieplnej wody, płomień nie parzył skóry.

            Realizacja projektów to rewolucja dla białołęckich szkół, które otrzymały ogromny zastrzyk gotówki na zakup sprzętów i pomocy dydaktycznych do prowadzenia zajęć. Pracownie zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt IT, m.in. 17 monitorów interaktywnych i zestawów multimedialnych, 136 laptopów i 95 tabletów. Zakupiono również mobilne szafy na laptopy, aby stworzyć mobilne pracownie komputerowe - dzięki nim korzystanie z nowoczesnych metod i środków dydaktycznych, czy różnego rodzaju oprogramowań do których niezbędne są laptopy możliwe będzie nie tylko w szkolnej sali informatycznej, ale w każdej innej pracowni.

            Znaczną zmianę wyposażenia zauważyć można również w pracowniach przyrodniczych i matematycznych, gdzie pojawiło się łącznie 28 mikroskopów, w tym 5 z kamerą USB i 6 z podłączeniem do komputera, 4 wizualizery, 4 teleskopy, dygestoria, drukarki, telluria, modele szkieletu człowieka, generatory van de Graaffa i wiele innych pomocy. Doposażenie szkół było niezbędne, aby placówki mogły realizować nauczanie zgodnie z podstawą programową i stosować nowoczesne środki dydaktyczne. Łącznie na zakup wszystkich sprzętów i pomocy dydaktycznych przeznaczono prawie 1 mln zł.​​​​​​​

            Wiele zajęć w projekcie prowadzonych było przez nauczycieli, którzy dzięki mniejszym grupom (6-12 dzieci w grupie) oraz możliwości wybrania materiałów zużywalnych i pomocy dydaktycznych za kwotę 600 zł dla każdej grupy, mieli możliwość zrealizowania pomysłów i projektów trudnych lub wręcz niemożliwych do realizacji w standardowej szkolnej formule. Zrealizowano m.in. 37 grup zajęć matematycznych “Spotkanie z królową”, 40 grup zajęć “Przyrodnicze laboratorium” prowadzonych metodą eksperymentu, wiele zajęć z języków obcych, Laboratoria Kodowania, Projekty edukacyjne i zajęcia z przedsiębiorczości z wykorzystaniem gier planszowych.

            Zajęcia innowacyjne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów i uczennic, spragnionych nauki poprzez działanie i doświadczanie. W trakcie zaawansowanych zajęć z elektroniki skierowanych dla starszych uczniów i uczennic powstawały alarmy do sekretnych szuflad, nerwusometry i inne układy, w ruch szły diody, rezystory, lutownice i tranzystory. Wykonane układy elektroniczne uczestnicy i uczestniczki mogli zabrać do domu.

            Na niesamowicie widowiskowych i pouczających naukowych pokazach zobaczyć można było płonącą podłogę, sztuczną krew, zaskakujące eksperymenty z superzimnym ciekłym azotem i suchym lodem. Róże mrożone w ciekłym azocie pękały niczym szkło, podłogę zalewało mgliste bagno, a gwoździe wbijane były... bananami! Nie zabrakło również elementów kuchni molekularnej takich jak smocze napoje, bezy smażone w ciekłym azocie i miętowe chipsy. W ramach projektów przeprowadzono aż 106 pokazów naukowych o różnych tematykach.

            W trakcie wakacji letnich uczestnicy i uczestniczki projektów brali udział w naukowych półkoloniach - zrealizowano blisko 4,5 tysiąca godzin półkolonii. W trakcie zajęć zapewniono wyżywienie, ubezpieczenie oraz komplet materiałów niezbędnych do wykonywania eksperymentów. Zajęcia prowadzone metodą eksperymentu i odbiegające od tradycyjnego modelu nauczania cieszyły się ogromną popularnością. Wśród atrakcji na uczestników i uczestniczki czekało m.in. wykonywanie drewnianych katapult (w ramach tematu dotyczącego maszyn prostych), rozciągliwych slimów (polimery i ich właściwości), mnóstwo eksperymentów chemicznych i fizycznych. Wykonane modele, zabawki fizyczne oraz slimy dzieci mogły zabrać do domu.

            Poza zajęciami realizowanymi w szkole, w ramach projektów zorganizowano 22 wyjazdy edukacyjne do najbardziej popularnych miejsc w Warszawie i okolicach, takich jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Ogród Botaniczny w Powsinie czy warszawskie ZOO.

            Uzyskane dofinansowanie pozwoliło na objęcie wsparciem 2665 uczniów i uczennic z 8 białołęckich szkół, z czego aż 1876 osób osiągnęło wzrost kompetencji o ponad 30%. Przeprowadzono różnego rodzaju zajęcia dla 597 grup(!). Tak duże wsparcie było bardzo potrzebne na Białołęce, gdzie w ogromnym tempie rośnie liczba dzieci, a szkoły sygnalizowały od dłuższego czasu zwiększające się potrzeby. Zaangażowanie w rozwój dzielnicy przyniosło efekty, ale nie zamierzamy spocząć na laurach. Izabela Ziątek - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Białołęka oraz Mały Inżynier zamierzają dalej działać na rzecz rozwoju szkół w Dzielnicy Białołęka, dzięki czemu być może już niedługo dowiemy się o realizacji podobnych projektów w pozostałych szkołach. Wiadomo przecież, że inwestycja w edukację to najlepsza inwestycja w naszą przyszłość.

             

            https://www.malyinzynier.pl/wojewodztwo-mazowieckie/323-bialoleka-i-maly-inzynier-swietuja-3-5-mln-zlotych-dla-bialoleckich-szkol

          • 10 Października

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

             

            Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony został w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Październik był miesiącem, kiedy w naszej szkole intensywnie promowaliśmy postawy sprzyjające zachowaniu zdrowia psychicznego. W klasie 6i przeprowadziliśmy warsztaty, podczas których uczniowie poznali zasady dbania o swój układ nerwowy, sposoby radzenia sobie ze stresem w życiu codziennym, a nawet produkty spożywcze, które warto wdrożyć w diecie, by zadbać o pracę swojego mózgu.

            Uczniowie klasy 7b przygotowali gazetkę tematyczną poruszającą zagadnienia zdrowia psychicznego.

                                                                                                           Anna Jóźwiak-Stalęga

                                                                                                           Blanka Pakuła

                                                                                                           Magda Kozioł

                                                                                                           Lidia Borkowska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego w Warszawie
      • Sekretariat do spraw uczniów: 22 675-25-94 w. 13 poniedziałek, wtorek. : 8.00 - 16.00 środa: 12.00 - 16.00 czwartek, piątek: 8.00 - 16.00 Sekretariat Dyrektora: 22 675-25-94 w. 16 poniedziałek : 8.00 - 16.00 wtorek: 12.00 - 16.00 środa - piątek: 8.00 - 16.00
      • ul. Głębocka 66 03-287 Warszawa Poland