Kochani uczniowie 🙂

Zachęcam Was do przeczytania poniższego opisy. Spróbujcie zastanowić się jakie myśli Wam towarzyszą w różnych sytuacjach na dany temat ? Jakie emocje pojawiają się wtedy ? Możecie zaprosić do tego ćwiczenia starsze rodzeństwo jeśli takie macie lub rodziców.Jeśli napotkacie problem ze zrozumieniem tego materiału zapraszam do kontaktu ze mną  lub inna forma zapiszcie swoje pytania wątpliwości i wrócimy do nich jak tylko spotkamy się w szkole na zajęciach. Jestem bardzo ciekawa Waszych przemyśleń oraz doświadczeń. To bardzo ważne by umieć nazywać swoje emocje i wiedzieć dlaczego je odczuwamy i skąd się biorą . Poprzez tą krótką refleksję możemy dowiedzieć się ciekawych rzeczy o sobie 

Powodzenia!!!

Zapraszam do krótkiej refleksji na temat naszych myśli i emocji a także zachowania z nich płynącego

Znaczenie, jakie nadajemy sytuacji (czyli myśl) odpowiada za pojawienie się określonych emocji.od tego należy zacząć by zrozumieć jaki wpływ na nasze emocje mają nasze myśli.

Model poznawczy ( Innymi słowy, to jak interpretujemy sytuację, co o niej myślimy, wpływa na to jak się czujemy i jak się zachowujemy) zakłada, że nasze emocje i zachowania powstają pod wpływem sposobu, w jaki spostrzegamy różne zdarzenia.

Przykład :

Wyobraźmy sobie na przykład, że kilka osób dowiedziało się właśnie, iż zostali wskazani przez szefa do powiedzenia kilku słów o funkcjonowaniu firmy nowym pracownikom.

1.Pierwsza osoba myśli: „Świetnie! Nareszcie będę miał okazję pokazać, jak dobrze radzę sobie z prezentacjami dla grupy”. Jest prawdopodobnie bardzo zadowolona i podekscytowana.

2.Druga z osób myśli: „To bez sensu. Mam tyle na głowie, a tu jeszcze wprowadzanie nowych!”. Ona czuje się pewnie rozczarowana, poirytowana, zła.

3.Trzeciej osobie przychodzą do głowy inne myśli: „Muszę się do tego przygotować, a zupełnie nie wiem jak. Co będzie jeżeli mi się nie uda i zrobię z siebie głupka?”, czuje więc niepokój i lęk.

4. Czwarta z osób myśli z kolei: „To zbyt trudne. Jestem w tym do niczego, nigdy nie zostanę dobrym albo choć przyzwoitym mówcą”. Ta osoba za pewne czuje smutek.

Nasze uczucia zależą więc od tego, jak zinterpretujemy dane zdarzenie i co o nim pomyślimy. Sytuacja sama w sobie nie wpływa bezpośrednio na odczuwane emocje (wszystkie wskazane w przykładzie osoby były wyjściowo w identycznej sytuacji). W tworzeniu określonej reakcji emocjonalnej pośredniczy nasze postrzeganie zdarzenia. Interesuje nas wobec tego głównie nasz sposób myślenia, i ten bardziej powierzchowny łatwiej uświadamiany, i ten mniej jawny, nie tak łatwo dostępny (nasze kluczowe przekonania o nas samych, o innych, o świecie).

Ps. Do opisu dołączam załącznik w postaci karty pracy, która ułatwi Wam zrozumieć w praktyce to o czym jest mowa

Pozdrawiam Was i wasze rodziny

Dorota Więcek

Psycholog