• AKTUALNOŚCI 


     Wystawa w Zielonej Bibliotece

      

      

     Z wielką radością pragniemy zaprosić do "Zielonej Biblioteki" (oddział Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Białołęka) do obejrzenia wystawy pokonkursowych prac uczniów NASZEJ szkoły. Wystawa pod tytułem "Robot, który zmieni świat" jest otwarta w Wypożyczalni Dla Dorosłych i Dzieci nr 124 przy ul. Berensona 38. Serdecznie dziękujemy "Zielonej Bibliotece" za współpracę!

      

     Wystawa jest dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników konkursu "Robot, który zmieni świat" zorganizowanego przez bibliotekę szkolną.

      

     Zapraszamy również na bloga "Zielonej Biblioteki", gdzie wspomina się o naszym konkursie i wystawie.

     https://zielona124.blogspot.com/2021/11/robot-ktory-zmieni-swiat.html#more

      

     Pozdrawiamy

     nauczyciele bibliotekarze      

     Spotkanie autorskie z p. Katarzyną Ryrych

      

     Dnia 29 października 2021r. gościliśmy w bibliotece wyjątkową osobę, p. Katarzynę Ryrych – malarkę, ilustratorkę, poetkę, pisarkę – wielokrotnie nagradzaną m.in. uhonorowaną nagrodą Grand Prix oraz nagrodą w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Był to więc wielki zaszczyt i ogromna radość, że Artystka zgodziła się na spotkanie z naszą młodzieżą.

     Przyjechała do nas aż z Krakowa. Pani Ryrych, postać bardzo barwna, niezwykle ciekawa, nietuzinkowa.

     Zaczarowała młodzież z klas 5-8, a o to niełatwo. Spotkania autorskie miały dotyczyć Japonii oraz japońskiego komiksu – mangi, jednak to uczniowie, poprzez liczne pytania, które zadawali autorce, poprowadzili te spotkania. Wartością dodaną więc była spontaniczność i elastyczność p. Ryrych, a nie trzymanie się schematu czy scenariusza typowego spotkania autorskiego. Autorka rozmawiała z uczniami na tematy, które porusza w swojej twórczości, ale także na tematy, o których młodzież chciała porozmawiać. Między uczestnikami a pisarką zawiązała się nić sympatii, a pozytywną atmosferę (mimo, że jak sama mówi: „w książkach lubi straszyć”) czuć było w powietrzu. Autorka pytała również uczniów, na jaki temat powinna napisać kolejną książkę i z radością słuchała ich propozycji.

      

     Po spotkaniu uczniowie podchodzili do pisarki, rozmawiali, czasem nawet szeptali… To dowód na to, że skradła serca uczniów, którzy obdarzyli ją zaufaniem. Uczniowie mieli również okazję nabyć książkę z autografem autorki.

     Biblioteka wzbogaciła się o kilka egzemplarzy polskich mang autorstwa p. Ryrych oraz o pamiątkowy wpis, który już zawisł na ścianie biblioteki. Pani Katarzynie Ryrych serdecznie dziękujemy za spotkanie!

      

     Organizatorzy - nauczyciele bibliotekarze

      

     Spotkanie zorganizowanie z okazji obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych

           Żywa lekcja historii – Powstanie Warszawskie

      

     Spotkania inne niż zwykle – żywa lekcja historii z p. Moniką Kowaleczko-Szumowską i p. Barbarą Rybeczko. W październiku w bibliotece szkolnej gościliśmy p. Monikę Kowaleczko-Szumowską, autorkę książki „Fajna Ferajna”, przedstawiającą historie kilkorgu dzieci, które pomagały w Powstaniu Warszawskim. Jedną z bohaterek książki i uczestniczką wydarzeń historycznych jest p. Barbara Rybeczko, która również zaszczyciła nas swoją obecnością.

     Jak przebiegały spotkania? O czym rozmawiano? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta… Odbyło się pięć spotkań, łącznie dla 9 klas drugich oraz trzecich, i każde z nich było inne. Tym różniły się od tradycyjnych spotkań autorskich, że pisarka nie opowiadała wprost o swojej twórczości, o świecie przedstawionym w książce, nie reklamowała książki, lecz usunęła się w cień i uwagę skierowała na panią Barbarę. Oddała głos p. Basi oraz uczniom, którzy lawinowo zadawali pytania, a przy tym wykazali się ogromną wiedzą historyczną (BRAWO!). Pani Szumowska nie miała gotowego scenariusza i to stanowiło ogromną wartość tych spotkań. Rozmowy były spontaniczne, żywe, niezwykle ciekawe. Dotyczyły oczywiście Powstania Warszawskiego i udziału dzieci w tym wydarzeniu. Jednak była to relacja naocznego świadka i uczestnika zdarzeń – dziecka z Powstania Warszawskiego. Pani Szumowska wcieliła się w rolę pośrednika między p. Basią a uczniami, umiejętnie poprowadziła rozmowę, odpowiednio ją nakierowywała tak, aby uczniowie jak najwięcej wynieśli ze spotkania.

     Rozmowa z uczniami wzbogacana była prezentacją multimedialną zawierającą ilustracje z książki „Fajna Ferajna”, kadry z ekranizacji filmowej (którą wcześniej uczniowie obejrzeli na lekcji z wychowawcą), archiwalne zdjęcia wojenne i przedwojenne.

     Po spotkaniu uczniowie mieli okazję zakupić książkę i film autorki z dedykacją oraz podpisami obu pań. Biblioteka zaś zyskała nowy egzemplarz „Fajnej Ferajny” oraz pamiątkowy wpis, który już zawisł na ścianie biblioteki.

     Spotkanie było swoistą żywą lekcją historii i za to serdecznie dziękujemy obu paniom.

     Organizatorzy

     Nauczyciele bibliotekarze

     Spotkanie zorganizowano z okazji obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych

      

            

     Miesiąc Bibliotek Szkolnych

            

     Robot, który zmieni świat – wyniki

      

     Wyniki konkursu plastyczno-technicznego pt. „Robot, który zmieni świat” zorganizowanego z okazji Roku Lema dla uczniów klas 1-3

     Kategoria – model robota

     I miejsce ex aequo – Soraya kl. 1F, Ahmed kl. 3C

     II miejsce – Przemysław kl. 1S

     III miejsce – Adam kl. 1A

     wyróżnienie – Oskar kl. 1H

     Kategoria – praca plastyczna

     I miejsce – Franciszek kl. 3F

       II miejsce – Aniela kl. 1D

     III miejsce – Filip kl. 1H

     W okresie nauki zdalnej nagrody rzeczowe oraz dyplomy są do odebrania w portierni szkoły.

     Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom (uczniom i ich rodzinom) i gratulujemy wykonania przepięknych, kreatywnych i oryginalnych prac.

     Zapraszamy do obejrzenia galerii prac.

     Organizatorzy – nauczyciele bibliotekarze

      

            

     Przepisujemy Tolkiena

     Z okazji 130. urodzin Tolkiena  Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy zorganizowała ogólnopolską akcję KALIGRAFICZNĄ „Przepisujemy Tolkiena” polegającą na przepisywaniu fragmentów Tolkiena zgodnie z zasadami kaligrafii. Nasza szkoła z radością włącza się w tę nietuzinkową akcję. Chętni uczniowie naszej szkoły przepiszą i ozdobią tekst Tolkiena. Organizatorzy z nadesłanych prac stworzą wspólny ogólnopolski rękopis tekstów Tolkiena. To bardzo ciekawe przedsięwzięcie, tym bardziej, że kaligrafia jest już nieco archaiczną, a już na pewno nieco zapomnianą sztuką pisania, a wartą przypominania. Wszelkie pytania prosimy kierować do nauczycieli bibliotekarzy.

      

            

     Zabawa sztuką

      

     plakat.pdf

            

     „Pasowanie na Czytelnika”

      „Pasowanie na Czytelnika” uczniów klas pierwszych odbyło się 28-29 września w bibliotece szkolnej. Tego dnia świętowaliśmy… czytaniem, ponieważ 29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Wszystko zaczęło się od głośnego przeczytania przez uczennice kl. 8A (członkinie aktywu czytelniczego) dwóch opowiadań z książki H. Łochockiej „O Wróbelku Elemelku”. Następnie dzieci zapoznane zostały z regulaminem wypożyczalni i sposobem korzystania ze zbiorów biblioteki. Przy użyciu projektora przygotowany został krótki egzamin.

     Na ekranie wyświetlały się zadania, które uczniowie klasy wspólnie rozwiązywali. Oczywiście, wszyscy uczniowie zdali egzamin wzorowo!

     Uczniowie aktywnie i z radością odgadywali bajkowe zagadki, odpowiadali na pytania dotyczące regulaminu biblioteki, rozmawiali z nauczycielami bibliotekarzami i starszymi koleżankami.

     Kluczowym momentem programu była oczywiście uroczysta przysięga– przyrzeczenie, że uczniowie zawsze będą szanować książki. Nauczyciele bibliotekarze egzemplarzem książki pasowali każdego z uczniów. Na pamiątkę Pierwszaki otrzymały pamiątkowe zakładki.

     Ogromną radość sprawił uczniom ostatni punkt imprezy, mianowicie oficjalne wypożyczenie z biblioteki szkolnej pierwszej książki. Tym sposobem drzwi do biblioteki, a przede wszystkim drzwi do wspaniałego świata książek, stoją przed uczniami otworem. Uśmiechy z twarzy dzieci nie znikały. I to nam się podoba!

     Do zobaczenia w bibliotece!

     Nauczyciele bibliotekarze

     PS W tym dniu bibliotekę odwiedziły również dzieci z „0”b. Och! Nie możemy się doczekać, kiedy te rozkoszne dzieciaczki posiadające taaaaki zapał do czytania rozpoczną naukę w klasie I. Czekamy na Was!

            

     Dzień Głośnego Czytania – list otwarty

      

      

     list-otwarty-do-rodzicow-skrocony.pdf

            

     Konkurs „Robot, który zmieni świat”

      

      

     Oswiadczenie_dot._regulaminu__konkursu__-1.docx

     Oswiadczenie_dotyczace_udzialu_w_konkursie___-1.docx

     regulamin-konkursu-Robot-ktory-zmieni-swiat-1.docx