• PRZEGLĄD OBCOJĘZYCZNYCH KOLĘD I PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH

     • W dniach 20 – 21 grudnia 2021r. w naszej szkole odbył się Przegląd Obcojęzycznych Kolęd i Piosenek Świątecznych dla uczniów klas 4-8. Uczestnicy zaprezentowali swoje wyjątkowe umiejętności wokalne i językowe.

      Wyniki naszego Przeglądu przedstawiają się następująco:


      Kategoria klas 4-5:

      I miejsce – Laura, kl. 4 a

      II miejsce ex aequo – Amelia, kl. 5g i Wiktoria, kl. 5b

      III miejsce ex aequo – Natalia, kl. 5e i Bożydar, kl. 5b


      Kategoria klas 6-8:

      I miejsce – Zofia, kl. 8d

      II miejsce ex aequo – Kalina, kl. 7p i Maja, kl. 8j

      III miejsce – Amelia, kl. 8b


      Zapraszamy do wysłuchania kolęd i piosenek świątecznych prezentowanych przez naszych uczniów.

      Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za zaangażowanie!

      Życzymy zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2022!


      Merry Christmas and happy New Year!

      Frohe Weihnachten und ein gutes Neues Jahr!

      ¡Feliz Navidad y próspero Año Nuevo!


      Zespół Nauczycieli Języków Obcych


     • „Wirtualne podróże” – wymiana pocztówkowa

     • Uczniowie klasy 2s wykonali kolejne zadanie projektowe! Na pocztówkach przedstawiających nasze miasto-Warszawę, zapisaliśmy klasowe pozdrowienia i świąteczne życzenia dla uczniów z różnych części Polski, którzy także biorą udział w projekcie. Następnie udaliśmy się do pobliskiego urzędu pocztowego, aby je wysłać do wybranych szkół.

      To zadanie było dla nas wspaniałą zabawą wywołującą uśmiech na naszych twarzach, zwłaszcza, że do nas również przyszło już kilka pocztówek :)

      Uczniowie klasy 2s z wychowawcą

     • Warsztaty etnograficzne

     • Warsztaty etnograficzne Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna”

       

      Pod koniec października rozpoczęliśmy cykl zajęć etnograficznych w  ramach projektu „Edukuj z antropologią”. Przeprowadzone zostały przez  panie etnolog ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” – p. Justynę Orlikowską i p. Katarzynę Kamler. Łącznie w warsztatach udział wzięli

      uczniowie szesnastu oddziałów. 29 października uczniowie klas 0A i 0B uczestniczyli w warsztatach

      „Łowiczanka jestem” zorganizowanych przez nas w Zielonej Bibliotece.

      W pierwszych dniach listopada sześć klas trzecich uczestniczyło w warsztatach nt. „Afryka – jeden kontynent, wiele kultur”, które ze względu na czasowe nauczanie zdalne odbyły się  trybie on-line.

       

      Listopad i grudzień poświęcone były warsztatom „Muzyczna Warszawa”, w których udział wzięły klasy 6-7. Dotychczas odbyło się osiem spotkań. Każde trwało 3 godziny lekcyjne. Zajęcia przeprowadzone niezwykle profesjonalnie, można zdecydowanie nazwać je nauką poprzez zabawę, a

      prowadzące - panie etnolog, to zarówno pedagodzy, jak i animatorzy.

       

      Podczas warsztatów wykorzystano przeróżne aktywizujące metody – kalambury, quiz, bingo, burza mózgów, praca w grupach. Rozmawiano o kulturze, o skojarzeniach na temat kultury, porównano kulturę do góry lodowej. Wspólnie zdefiniowano etnografię jako dziedzinę nauki. Zgodnie

      z tematem warsztatów, rozmawiano o warszawskiej piosence – o tym, jakie treści o Warszawie niosą nam dawne i współczesne utwory muzyczne, analizowano teksty wybranych piosenek. Poruszono też niezwykle ważny temat, jakim jest gwara warszawska. Nie zapomniano również o biografiach

      osób związanych z warszawską sceną muzyczną (biografie przedstawione za pomocą kalambury). A to wszystko przeplecione zostało odtworzeniem fragmentów znakomitych piosenek warszawskich, m.in. „Sen o Warszawie”, „Nie masz cwaniaka nad warszawiaka”, „Hej, chłopcy bagnet na broń”, „Stacja Warszawa”, „Na prawo most, na lewo most”, „Piosenka o mojej Warszawie”. Wysłuchano zarówno piosenek Osieckiej, wykonań Niemena, Foga, Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, jak i utworów współczesnych np. Sidney Polaka. Nie zabrakło również plastycznych realizacji obrazu Warszawy – uczniowie ilustrowali we własnej interpretacji symbole stolicy. Uczniowie maksymalnie zaktywizowani przez etnolożki, z radością uczestniczyli w warsztatach i bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat swoich wrażeń po odbytych spotkaniach.

       

      Nasza współpraca z etnologami nie kończy się. Kolejne warsztaty nt. „małej Ojczyzny” już wiosną.

       

      Składamy serdeczne podziękowania Stowarzyszeniu „Pracowania Etnograficzna” za współpracę i wspaniałe wartościowe spotkania.

       

      Nauczyciele bibliotekarze

     • Zima w Mieście 2022 r.

     • Warszawska Akcja „Zima w Mieście” – zmiany w 2022 r.

       

      Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice! W 2022 roku z powodu uruchomienia rządowego programu „Polski Ład” Warszawa straci ponad 1 mld zł swoich dochodów, co wiąże się z koniecznością wprowadzania radykalnych oszczędności i cięć w budżecie miasta. Mimo poważnych problemów finansowych, spowodowanych decyzjami rządowymi, postanowiliśmy, aby w 2022 r. kontynuować Akcję „Zima w Mieście” zapewniając najwyższy poziom jej realizacji.

      Dotychczas miasto przeznaczało na Akcję „Lato/Zima w Mieście” ponad 10 mln zł rocznie. Jednak z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej ubytkami dochodów samorządów terytorialnych, jesteśmy zmuszeni w przyszłym roku podnieść opłaty za udział dzieci w Akcji „Zima w Mieście” i prosić rodziców o partycypację w kosztach jej realizacji. Podniesienie stawki za wyżywienie jest związane z galopującą inflacją – ajenci, którzy obsługują Akcję nie są w stanie dostarczyć dzieciom odpowiednio zbilansowanego i wartościowego wyżywienia za dotychczasową kwotę.
      W związku z powyższym opłaty w 2022 r. wyniosą odpowiednio: 15 zł dziennie za wyżywienie (obiad oraz śniadanie lub podwieczorek) oraz 35 zł za opiekę.


      Warszawa wprowadza powyższe stawki na okres przejściowy tj. do czasu ustabilizowania sytuacji finansowej miasta.

       

      Z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji „Zima w Mieście” zwolnione będą dzieci korzystające, w ciągu roku szkolnego, z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków, na mocy decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Podstawą do zwolnienia z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji jest przedłożenie w Placówce zaświadczenia z macierzystej szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej o korzystaniu, w ciągu roku szkolnego z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków. Ponadto, rodzice, których dzieci nie mogą korzystać z wyżywienia zbiorowego ze względu na wskazania lekarskie (na podstawie zaświadczenia lekarskiego), są zwolnieni z opłat za posiłki i zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej diety we własnym zakresie.

      Warszawa od lat organizuje Akcję „Zima w Mieście”, zapewniając dzieciom oraz młodzieży w ramach opieki atrakcyjny i bezpieczny wypoczynek. Zróżnicowaną ofertę zajęć przygotowują ośrodki sportu i rekreacji, miejskie biura i urzędy dzielnic, szkoły, placówki wychowania pozaszkolnego i kultury oraz organizacje pozarządowe działające w obszarach edukacji, sportu i rekreacji, turystyki i kultury. Należy podkreślić, że Akcja „Zima w Mieście” to zadanie dodatkowe (nieobligatoryjne, niewynikające z prawa) realizowane przez samorząd Warszawy.

      Z powodu pandemii korona wirusa przyszłoroczna Akcja „Zima w Mieście” będzie organizowana w reżimie sanitarnym, zgodnie z zaleceniami i obowiązującymi przepisami prawa. Warszawa czeka na wytyczne do organizacji półkolonii opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego od których uzależniony jest termin rozpoczęcia zapisów.

     • My też przepisaliśmy Tolkiena!

     • Z okazji 130. urodzin Tolkiena Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy zorganizowała ogólnopolską akcję KALIGRAFICZNĄ „Przepisujemy Tolkiena” polegającą na przepisywaniu fragmentów utworów J.R.R. Tolkiena, również zgodnie z zasadami kaligrafii. Nasza biblioteka z radością włączyła się w tę nietuzinkową akcję. Chętni uczniowie naszej szkoły przepisali i ozdobili wskazany przez organizatorów fragment "Władcy Pierścieni".

      Wkrótce organizatorzy z nadesłanych prac stworzą wspólny ogólnopolski rękopis tekstów Tolkiena.

      W tej oryginalnej publikacji znajdą się wpisy naszych uczennic:

      Patrycji, Zuzanny, Zosi, Kariny z kl.6D, Niny z kl. 5i, Mai z kl.7H oraz Weroniki z kl.7B.

       

      Uczennicom serdecznie dziękujemy za miłą współpracę i udział w zabawie.

      Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji :)

       

      Pozdrawiamy

      nauczyciele bibliotekarze

     • Szkolny Konkurs Recytatorski pt. „Wiersze Polskich Poetów”

     • 26 listopada odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pt.  „Wiersze Polskich Poetów” zorganizowany dla oddziałów przedszkolnych pod opieką Magdaleny Stefańskiej.

       Główne  cele konkursu ;  artystyczna aktywizacja przedszkolaków, upowszechnianie kultury języka wśród dzieci, rozwijanie uzdolnień recytatorskich i aktorskich dzieci, popularyzacja poezji dziecięcej.

      Wspaniałych doznań artystycznych dostarczyło 14 uczestników konkursu. Było też wiele humoru i zabawy. Cudowny aplauz publiczności wart był każdego uczestnika.  Upominki, nagrody  i trofea dla wszystkich uczestników ufundowała Szkolna Rada Rodziców –za  co dziękujemy.

      I miejsce- Julia Janik

      II miejsce- Izabella Ptaszek

      III-Szymon Kaczan

      Pozostali uczestnicy  zostali wyróżnieni,  inni otrzymali nagrody pocieszenia.

      Wszystkim gratulujemy i życzymy wytrwałości w osiąganiu kolejnych laurów

     • Budżet Obywatelski 2022

     • Dzień dobry,

      1 grudnia rozpoczęła się nowa, 9. edycja budżetu obywatelskiego. Można już składać projekty, które zostaną zrealizowane w 2023 roku.

      Terminy

      Składanie projektów jest możliwe do 25 stycznia 2022 roku.

      Kwota i limit

      Na Białołęce mamy do wydania 4,75 mln zł, a jeden projekt może kosztować maksymalnie 950 tys. zł.

      Zasady

      Szczegółowe zasady opisane są na stronie internetowej https://bialoleka.um.warszawa.pl/-/nowa-edycja-nowe-projekty .

      Jak złożyć projekt

      Można to zrobić na 3 różne sposoby:

      1. przez internet za pomocą aplikacji https://bo.um.warszawa.pl
      2. osobiście w punkcie podawczym Urzędu Dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej 197 czynnym w poniedziałki w godz. 08:00 - 18:00, a we wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 08:00 – 16:00 (numerek do pobrania z literą P, stanowiska nr 20-24)
      3. korespondencyjnie przesyłając projekt  na adres: Urząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy, ul. Modlińska 197, 03-122 Warszawa z dopiskiem „Budżet obywatelski 2023” – liczy się data wpływu do urzędu.

      Wsparcie dla mieszkańców

      Wspólnie z wydziałami merytorycznymi urzędu dzielnicy organizujemy dyżury telefoniczno-mejlowe dla mieszkańców, których dokładny harmonogram oraz dane kontaktowe dostępne są na stronie https://bialoleka.um.warszawa.pl/-/nowa-edycja-nowe-projekty .

      Zachęcam do śledzenia naszego profilu na facebooku Budżet Obywatelski Białołęka.

       

      ZAPRASZAM do składania projektów!

      Anna Rurka, białołęcki koordynator ds. budżetu obywatelskiego

      tel. 22 44 38 335, arurka@um.warszawa.pl

       

      W przypadku dodatkowych pytań, pozostaję do dyspozycji.

     • Wirtualne Podróże – Wielka Mapa Świata

     • Uczniowie klasy 2s meldują wykonanie kolejnego zadania w ramach projektu „Wirtualne Podróże”. Z ogromnym zaangażowaniem i dbałością o każdy szczegół wykonaliśmy Wielką Mapę Świata. Wspólna praca sprawiła nam wiele radości, a jej efekty można podziwiać na zamieszczonych zdjęciach J

       Już niedługo ruszamy z kolejnymi zadaniami, więc zachęcamy do śledzenia naszych relacji.

      Uczniowie klasy 2s z wychowawcą

     • Napisz list - zmień życie!

     • Dałącz do maratonu pisania listów 2021. 

       

      Kiedy? Sobota 04.12.2021 r., godzina 12.00-14.00

      Gdzie? SP110 ul. Bohaterów 41 oraz SP342 ul. Strumykowa 21A

       

       

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego w Warszawie
    • sekretariat@sp356.eu
    • 22 675-25-94 w. 13
    • ul. Głębocka 66 03-287 Warszawa 03-287 Warszawa Poland