• Gazetka Szkolna w SP356!

     • Witamy Was w drugim numerze szkolnej gazetki geograficznej – Geografioł. Tym razem dowiecie się czegoś o nowym kontynencie – Zelandii, poznacie parę pomysłów na śniadania do szkoły, przeczytacie wywiad z panem od EDB i wiele innych! 

      Dodatkowo w bibliotece znajdziecie pudło, do którego możecie wrzucać pomysły, które chcielibyście aby znalazły się w gazetce.

      Miłej zabawy! 

     • Żywa lekcja historii – Powstanie Warszawskie

     • Spotkania inne niż zwykle – żywa lekcja historii z p. Moniką Kowaleczko-Szumowską i p. Barbarą Rybeczko. W październiku w bibliotece szkolnej gościliśmy p. Monikę Kowaleczko-Szumowską, autorkę książki „Fajna Ferajna”, przedstawiającą historie kilkorgu dzieci, które pomagały w Powstaniu Warszawskim. Jedną z bohaterek książki i uczestniczką wydarzeń historycznych jest p. Barbara Rybeczko, która również zaszczyciła nas swoją obecnością.

      Jak przebiegały spotkania? O czym rozmawiano? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta… Odbyło się pięć spotkań, łącznie dla 9 klas drugich oraz trzecich, i każde z nich było inne. Tym różniły się od tradycyjnych spotkań autorskich, że pisarka nie opowiadała wprost o swojej twórczości, o świecie przedstawionym w książce, nie reklamowała książki, lecz usunęła się w cień i uwagę skierowała na panią Barbarę. Oddała głos p. Basi oraz uczniom, którzy lawinowo zadawali pytania, a przy tym wykazali się ogromną wiedzą historyczną (BRAWO!). Pani Szumowska nie miała gotowego scenariusza i to stanowiło ogromną wartość tych spotkań. Rozmowy były spontaniczne, żywe, niezwykle ciekawe. Dotyczyły oczywiście Powstania Warszawskiego i udziału dzieci w tym wydarzeniu. Jednak była to relacja naocznego świadka i uczestnika zdarzeń – dziecka z Powstania Warszawskiego. Pani Szumowska wcieliła się w rolę pośrednika między p. Basią a uczniami, umiejętnie poprowadziła rozmowę, odpowiednio ją nakierowywała tak, aby uczniowie jak najwięcej wynieśli ze spotkania.

      Rozmowa z uczniami wzbogacana była prezentacją multimedialną zawierającą ilustracje z książki „Fajna Ferajna”, kadry z ekranizacji filmowej (którą wcześniej uczniowie obejrzeli na lekcji z wychowawcą), archiwalne zdjęcia wojenne i przedwojenne.

      Po spotkaniu uczniowie mieli okazję zakupić książkę i film autorki z dedykacją oraz podpisami obu pań. Biblioteka zaś zyskała nowy egzemplarz „Fajnej Ferajny” oraz pamiątkowy wpis, który już zawisł na ścianie biblioteki.

      Spotkanie było swoistą żywą lekcją historii i za to serdecznie dziękujemy obu paniom.

      Organizatorzy

      Nauczyciele bibliotekarze

      Spotkanie zorganizowano z okazji obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych

     • „Robot, który zmieni świat” – wyniki

     • Wyniki konkursu plastyczno-technicznego pt. „Robot, który zmieni świat” zorganizowanego z okazji Roku Lema dla uczniów klas 1-3

      Kategoria – model robota

      I miejsce ex aequo – Soraya kl. 1F, Ahmed kl. 3C

      II miejsce – Przemysław kl. 1S

      III miejsce – Adam kl. 1A

      wyróżnienie – Oskar kl. 1H

      Kategoria – praca plastyczna

      I miejsce – Franciszek kl. 3F

      II miejsce – Aniela kl. 1D

      III miejsce – Filip kl. 1H

      W okresie nauki zdalnej nagrody rzeczowe oraz dyplomy są do odebrania w portierni szkoły.

      Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom (uczniom i ich rodzinom) i gratulujemy wykonania przepięknych, kreatywnych i oryginalnych prac.

      Zapraszamy do obejrzenia galerii prac.

      Organizatorzy – nauczyciele bibliotekarze

     • Przepisujemy Tolkiena

     • Z okazji 130. urodzin Tolkiena  Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy zorganizowała ogólnopolską akcję KALIGRAFICZNĄ "Przepisujemy Tolkiena" polegającą na przepisywaniu fragmentów Tolkiena zgodnie z zasadami kaligrafii. Nasza szkoła z radością włącza się w tę nietuzinkową akcję. Chętni uczniowie naszej szkoły przepiszą i ozdobią tekst Tolkiena. Organizatorzy z nadesłanych prac stworzą wspólny ogólnopolski rękopis tekstów Tolkiena. To bardzo ciekawe przedsięwzięcie, tym bardziej, że kaligrafia jest już nieco archaiczną, a już na pewno nieco zapomnianą sztuką pisania, a wartą przypominania.

      Wszelkie pytania prosimy kierować do nauczycieli bibliotekarzy.

     • Pola Nadziei

     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

      w naszej szkole od siedmiu lat organizujemy zbiórkę pieniędzy na Hospicjum Domowe w Warszawie przy ul. Tykocińskiej 27/35.Jest to pomoc dla ciężko chorych dzieci i dorosłych, dla ich rodzin, a także osieroconych dzieci. Zebrane pieniążki przeznaczone są na leki, sprzęt rehabilitacyjny, specjalistyczne łóżka, materace itp. W tej zbiórce liczy się każda złotówka! Jako dowód wdzięczności szkoła otrzymuje cebulki żonkili, które posadzone przed szkołą tworzą na wiosnę tzw. „Pola nadziei” i przypominają nam, że nie byliśmy i nie jesteśmy obojętni na ludzkie cierpienie. „Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą” ks. Jan Twardowski.

      Zbiórka odbędzie się w najbliższy czwartek, piątek (28.10.2021,29.10.2021).Z góry wszystkim bardzo dziękuję.

      Anna Retman-Stańczyk

     • Wirtualne Podróże – pierwsza lekcja na żywo

     • 21.10.2021 r. uczniowie klasy 2s wzięli udział w pierwszej lekcji na żywo w ramach projektu „Wirtualne Podróże”. Na pytanie postawione w temacie lekcji: Czy warto podróżować?  dzieci jednogłośnie odpowiedziały, że tak!

      Podczas tego spotkania  odbyliśmy wspólną podróż po wszystkich kontynentach - wiemy już, ile ich jest i znamy ich nazwy, a także dowiedzieliśmy się  wielu ciekawostek dotyczących poszczególnych miejsc, które w interesujący sposób przybliżyła nam Pani Sabina. W trakcie spotkania ze skupieniem słuchaliśmy, zapamiętywaliśmy oraz tworzyliśmy wizualne notatki, które dołączymy do naszego Albumu Wirtualnego Podróżnika. Zobaczcie, jakie fantastyczne prace powstały!

      Dziękujemy za tę lekcję i czekamy na kolejne. J

      Uczniowie klasy 2s z wychowawcą

     • Jesienny pokaz mody

     • 8 października odbył się w naszej szkole  „ Jesienny pokaz mody”- pod hasłem : Żyj zdrowo, ekologicznie i kolorowo.

      Pokaz przygotowany z dużym rozmachem koordynowała wychowawczyni klasy 0B

      Pani Magdalena Stefańska.

      Cele pokazu:

      - kształtowanie postaw proekologicznych

      -propagowanie idei czystego środowiska

      -budzenie zainteresowań sztuką

      -poznanie własnych możliwości poprzez występy przed publicznością

       Ślicznie dziękujemy z ogromne zaangażowanie rodziców, dzieci, nauczycieli i dyrekcji szkoły.

      Pokaz przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Radości i brawom nie było końca.

      Dzieci niecierpliwością czekają już na wiosenną edycję.

     • Zabawa Sztuką

     • 15.10 grupa Ob w ramach Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego " Zabawa sztuką" stworzyła przepiękną mozaikę w szkolnym ogródku. Pracy nie było końca, tak samo jak radości  ze wspólnego dzieła. Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc.

     • Homo Tabletis

     • Zapraszamy rodziców do zapoznania się z filmem Fundacji Dajemy Dzieciom siłę.

      Z poważeniem Szkolni Specjaliści 

       

     • EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI

     • W dniach 04 -10 października 2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmiało: „ Jesteśmy różni – jesteśmy razem ”. Celem tego przedsięwzięcia jest podnoszenie stanu świadomości społecznej w zakresie specyficznych trudności w uczeniu się a także propagowanie rozmaitych form i sposobów wsparcia uczniów z dysleksją rozwojową. Jest to ogólnopolska akcja pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

       

      Nasze działania:

      • Na początku tygodnia na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka informacyjno-edukacyjna na temat dysleksji oraz wystawa przybliżająca dzieciom sylwetki sławnych dyslektyków m.in. Hansa Christiana Andersena, Alberta Einsteina, Walta Disneya.
      • Przez cały tydzień uczniowie, nauczyciele oraz rodzice mogli śledzić na ekranie „dyżurnego" telewizora na szkolnym korytarzu prezentację multimedialną dotyczącą problematyki DYSLEKSJI.
      • Na korytarzach w trakcie przerw uczniowie wykorzystując swoją wiedzę, kreatywność i umiejętności rozwiązywali przygotowane rebusy, krzyżówki, łamigłówki.
      • Uczniowie klas VIII  czytali młodszym koleżankom i kolegom wybrane baśnie sławnego dyslektyka – Hansa Christiana Andersena.
      • Na zajęciach terapeutycznych uczniowie wykonywali minisłowniczki, zakładki do książek z zasadami ortograficznymi, ortogramy - ilustracje wybranego wyrazu z trudnością ortograficzną, które pięknie ozdobią ściany korytarzy i zapewne okażą się świetną pomocą służącą do utrwalenia  pisowni trudnych wyrazów.
      • Na świetlicy panie czytały dzieciom wybrane baśnie H.Ch. Andersena, do których uczniowie rysowali ilustracje oraz przeprowadziły zajęcia mające na celu pomoc w rozwoju zainteresowań i uzdolnień dzieci oraz rozwijanie ich aktywności twórczej.

      Poniżej galeria zdjęć z opisanych wydarzeń!

      Rodziców zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami i wskazówkami oraz praktycznymi ćwiczeniami do pracy z dzieckiem w domu w krótkiej publikacji „Jestem rodzicem dziecka z dysleksją”

      www.ptd.edu.pl/JESTEM_RODZICEM_DZIECKA_Z_DYS.pdf

      oraz z artykułami

      Dekalog rodziców dzieci dyslektycznych

      Katalog rodzicielskich zachowań

      "Dyktando w 10 punktach" -czyli jak pracować z dzieckiem?

      Wspomnienia matki dziecka dyslektycznego

      Jestem rodzicem dziecka z dysleksją

      Materiały dla rodziców przyszłych pierwszoklasistów

      https://www.ptd.edu.pl/materialydopobrania.html

       

      Koordynatorki akcji:

      Aneta Ługowska-Kwolek

      Anna Retman-Stańczyk

       

       

     • „Pasowanie na Czytelnika”

     • „Pasowanie na Czytelnika” uczniów klas pierwszych odbyło się 28-29 września w bibliotece szkolnej. Tego dnia świętowaliśmy… czytaniem, ponieważ 29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

                   Wszystko zaczęło się od głośnego przeczytania przez uczennice kl. 8A (członkinie aktywu czytelniczego) dwóch opowiadań z książki H. Łochockiej „O Wróbelku Elemelku”. Następnie dzieci zapoznane zostały z regulaminem wypożyczalni i sposobem korzystania ze zbiorów biblioteki. Przy użyciu projektora przygotowany został krótki egzamin.

      Na ekranie wyświetlały się zadania, które uczniowie klasy wspólnie rozwiązywali. Oczywiście, wszyscy uczniowie zdali egzamin wzorowo!

      Uczniowie aktywnie i z radością odgadywali bajkowe zagadki, odpowiadali na pytania dotyczące regulaminu biblioteki, rozmawiali z nauczycielami bibliotekarzami i starszymi koleżankami.

      Kluczowym momentem programu była oczywiście uroczysta przysięga– przyrzeczenie, że uczniowie zawsze będą szanować książki. Nauczyciele bibliotekarze egzemplarzem książki pasowali każdego z uczniów. Na pamiątkę Pierwszaki otrzymały pamiątkowe zakładki.

                    Ogromną radość sprawił uczniom ostatni punkt imprezy, mianowicie oficjalne wypożyczenie z biblioteki szkolnej pierwszej książki. Tym sposobem drzwi do biblioteki, a przede wszystkim drzwi do wspaniałego świata książek, stoją przed uczniami otworem. Uśmiechy z twarzy dzieci nie znikały. I to nam się podoba!

       

      Do zobaczenia w bibliotece!

      Nauczyciele bibliotekarze

       

      PS W tym dniu bibliotekę odwiedziły również dzieci z „0”b. Och! Nie możemy się doczekać, kiedy te rozkoszne dzieciaczki posiadające taaaaki zapał do czytania rozpoczną naukę w klasie I. Czekamy na Was!

     • Dzień Piżamy – podsumowanie

     • Dzień Piżamy w naszej szkole już za nami. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję! Bardzo cieszymy się, że odzew był taki duży  i tak wiele osób założyło piżamy. Razem w cudowny sposób okazaliśmy wsparcie dzieciom przebywających na oddziałach onkologicznych.

      Dzięki Waszej hojności, udało się zebrać kwotę 2603,72 zł. W całość zostały przekazana na konto Fundacji "Gdy Liczy się Czas".

      Po raz kolejny udowodniliście, że macie ogromne serca! Dziękujemy!!!

      Opiekunowie Wolontariatu Szkolnego

     • Podróże z Pazurem

     • 28 października odbyło się spotkanie autorskie twórców komiksów Podróże z Pazurem. Trio opowiedziało o swoich podróżniczych przygodach. Jednak najważniejszym przekazem opowieści była sygnalizacja tematów poważnych, istotnych i problematycznych dla całej planety. Zarówno w kwestiach ekologicznych, jak i społecznych. Przybliżyli różnorodność i złożoność innych kultur, uczyli relacji na linii człowiek – pies, odpowiedzialnego traktowania tych i innych zwierząt. Wszystko zostało okraszone ciekawostkami geograficzno-kulturowymi oraz kulisami życia w ciągłej drodze.

     • Europejski Dzień Języków SP356

     • Dnia 27 września 2021r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. To międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy w 2001r., obchodzone jest corocznie 26 września.

      Z tej okazji uczniowie klasy dwujęzycznej, 8A, z Dyrekcją Szkoły, nauczycielami i uczniami przeprowadzali wywiady, które dotyczyły korzyści, jakie daje nauka języków obcych. Ankietowani opowiadali o swoim ulubionym języku, wymieniali najpopularniejsze języki świata. Duże zainteresowanie wzbudziły wypowiedzi nauczycieli, którzy wspominali swoje “językowe” doświadczenia z czasów własnej edukacji. Każdy uczestnik wywiadu otrzymał zakładkę do książki, zaprojektowaną specjalnie na tę okazję. 

      Cała społeczność szkolna oraz rodzice, w dniach od 27 września do 1 października, mieli możliwość zapoznania się z prezentacją tematyczną, przygotowaną przez uczniów klasy 8A.

      Na lekcjach języków obcych uczniowie aktywnie uczestniczyli w grach i zabawach językowych.

      W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków klasa 8A uczestniczyła w odwróconej angielsko-niemieckiej lekcji otwartej. Temat zajęć brzmiał: Przybory i akcesoria szkolne. Uczniowie porównywali słownictwo w zakresie obu języków, prezentowali dialogi sytuacyjne, aktywnie uczestniczyli w ciekawych ćwiczeniach oraz śpiewali angielską piosenkę niemieckiego zespołu Fool’s Garden.

      Organizatorki obchodów p. Iwona Tymińska, nauczycielka języka niemieckiego oraz p. Irena Szeliga, nauczycielka języka angielskiego, dziękują wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w organizację obchodów tegorocznego Dnia Języków.

     • Mobilna pracownia komputerowa w Szkole Podstawowej nr 356

     • Mobilna pracownia komputerowa w Szkole Podstawowej nr 356dzięki grantowi w programie PSE „WzMOCnij swoje otoczenie”

      Projekt Stowarzyszenia Razem dla Białołęki otrzymał grant w ramach III edycji programu dobrosąsiedzkiego „WzMOCnij swoje otoczenie”. Dofinansowaniew wysokości 40 000 zł zostało przeznaczone na zakup laptopów do pracowni komputerowej w Szkole Podstawowej nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiegona warszawskiej Białołęce. Środki na realizację projektu pochodząod organizatora programu – Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

      Grant od PSE został w całości przeznaczony na zakup 11 laptopów oraz akcesoriów komputerowych do nowej pracowni szkolnej. Zakupiony sprzęt posiada najnowszy system operacyjny z możliwością aktualizacji oraz 3 letnią gwarancję producenta.

      – Nowa pracownia odciąży istniejącą salę komputerową i ułatwi dostęp do komputerów uczniom z największej szkoły podstawowej w kraju, gdzie w bieżącym roku uczy się blisko 1700 dzieci. Zakupiony sprzęt umożliwi organizację zajęć z informatyki w nowej filii szkoły, a w okresie nauki zdalnej będzie mógł być wypożyczany potrzebującym uczniom np.: z rodzin wielodzietnych. Jestem bardzo wdzięczna za tę inicjatywę, za pamięć o naszych potrzebach, które z racji liczebności szkoły stale rosną. Szczególnie dziękuję rodzicowi, Panu Sebastianowi Gutowi, który był inicjatorem całej akcji i bezpośrednio przyczynił się do wsparcia naszej placówki i pozyskania dla uczniów nowych komputerów – mówi Angelika Zacheja, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 356 w Warszawie.

      Program „WzMOCnij swoje otoczenie” ma na celu wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury, aktywizacją życia społecznegoi kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu, w gminach, w których Polskie Sieci Elektroenergetyczne realizują projekty inwestycyjne oraz eksploatacyjne.Na terenie gminy Warszawa-Białołęka realizowany jest projekt budowy stacji 220/110kV Praga (Żerań). W ramach inwestycji powstaną dwie 4-kilometrowe, podziemne linie kablowe, które wyprowadzą energię elektryczną z EC Żerań, włączając ją do istniejącej napowietrznej sieci wysokich napięć linii przesyłowej Miłosna – Mory.

      Więcej informacji o działalności organizatora programu dostępnych jest na stronie https://raport.pse.pl/ i www.wzmocnijotoczenie.pl

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego w Warszawie
   • sekretariat@sp356.eu
   • 22 675-25-94 w. 13
   • ul. Głębocka 66 03-287 Warszawa 03-287 Warszawa Poland